To już 70 lat…   

Do Radomia, na Młodzianów sprowadziliśmy się
10 lipca 1939 roku. Pierwsi przybyli księża: S. Czapla SAC i C. Jurkiewicz SAC, jednak oficjalna inauguracja naszej pracy odbyła się w niedzielę, 3 września 1939 roku. Zamieszkaliśmy w wynajętym u p. Anieli Kozaczek mieszkaniu przy ul. Młodzianowskiej 128. Zaraz na początku wojny została w wyniku bombardowania zniszczona nasza kaplica. Dopiero 1. listopada 1940 r.,
w Uroczystość Wszystkich Świętych, Ks. Józef Kuraś dokonał ponownego poświęcenia kaplicy.
Dnia 8 grudnia 1940 r. biskup Jan Kanty Lorek poświęcił w kaplicy nowy ołtarz. Wkrótce do pracy na Młodzianowie dołączyli nowi Pallotyni:
w 1941 roku ks. S. Martuszewski SAC i ks. P. Drews,  a w roku 1942 ks. A. Jaroch SAC. W 1943 roku przybywa  nowy kapłan E. Winklarz SAC. W kwietniu 1945 roku,  w III Niedzielę po Wielkanocy, dokonały się kolejne zmiany. Odszedł do Suchar Ks. S. Czapla SAC a na jego miejsce,  został wyznaczony ks. P. Drews SAC. Do wiadomości  podano również, że ks. Bp J.K. Lorek znając „ rozwój  życia religijnego na Młodzianowie uznał za pożyteczne dla  sprawy Bożej stworzenie tu parafii. Parafia pod wezwaniem Opieki Świętego Józefa w Radomiu  zostałaerygowana przez biskupa sandomierskiego. J.K. Lorka w dniu 30 kwietnia1946 roku. Ponieważ tworzyliśmy  ją i od początku pracowaliśmy w niej My – Księżą Pallotyni.Nominację na proboszcza otrzymał  ks. P. Drews SAC. To on zorganizował pierwsze po wojnie w mieście i parafii Misje św. Wygłosili je pallotyni:  ks. L. Broda i ks. M. Kordecki. Ksiądz Paweł Drews SAC
pracował tu do 30 lipca 1947 roku. Dnia 31 lipca 1947 roku  zostałmianowany proboszczem w Poznaniu. Po nim obowiązek proboszcza w parafii Opieki Św. Józefa przejął  ksiądz Stanisław Martuszewski SAC. Jako kapłan  podjął pracę w Radomiu od dnia 31 lipca 1941 roku.
Pełnił najpierw obowiązki prefekta w Szkole Podstawowej im. B. Prusa , a nstępnie z chwilą powstania parafii,  wikariusza. Mieszkał w wynajętym pokoju u pp.  Fijałkowskich przy ulicy Leśnej. Przez okres trzech lat,  pełnił posługę proboszcza. Był to czas podejmowania generalnych remontów kościoła, integracji parafii. Ksiądz Jan Młyńczak SAC  to kolejny proboszcz który swoje obowiązki  wypełniał w czasach stalinowskich, od 11 sierpnia 1950
do 2 lutego 1952 roku. Czwartym z kolei proboszczem parafii był ksiądz Ludwik Bajgrowicz SAC. We wrześniu 1951 roku podjął  obowiązki wikariusza w parafii.
Doświadczenie kilku lat pracy rekolekcyjnej i duszpasterskiej, w pierwszych latach po wojnie, pomagało przetrwać trudne warunki pracy w Radomiu. Obowiązki proboszcza  pełnił od 3 lutego 1952 do 1 kwietnia1957 roku. To on właśnie wybudował plebanię przy ul Wiejskiej 2.
Po doświadczeniu obowiązków rektora domu, w latach od 1954 do 1957, ksiądz Konstanty Kobielu SAC został  mianowany, proboszczem parafii 16 kwietnia 1957 roku i pełnił tę funkcję do 31 sierpnia 1966 roku. Za jego proboszczowania  dokonano zmiany nazwy parafii. Praca duszpasterska w tym czasie związana była z trwającym  Soborem Watykańskim II i przygotowaniem do Milenium Kościoła w Polsce.
Był to również czas walki z Kościołem. Kolejnym proboszczem był ksiądz Ludwik Skuza SAC.
Przeżywał w Radomiu czas kończącego się Jubileuszu 1000-lecia Chrztu Polski. Warunki zdrowotne nie pozwolił księdzu Ludwikowi Skuzie na dalszą pracę w Radomiu. Od 31 sierpnia 1968 roku przestał pełnić obowiązki proboszcza. Długoletnim proboszczem w parafii Św. Józefa
był ksiądz Antoni Czulak SAC. W 1975 roku, po licznych prośbach, otrzymał pozwolenia na budowę pomieszczeń gospodarczych przy plebanii. W bardzo trudnej sytuacji wobec rozwoju katechizacji przy parafii, zaadoptowano je jako sale katechetyczne.
Również, niemal od końca wojny, każdego roku, ponawiane były podania - prośby o pozwolenie na budowę kościoła parafialnego. Spotykano się zawsze z odpowiedzią negatywną.
Dopiero rok 1982, po długich staraniach, przyniósł sukces. Uzyskanie pozwolenia jednak przyniosło kolejne problem z lokalizacją oraz wykupieniem działek, dla uzyskania miejsca na budowę kościoła. Niemal w połowie przełamujących się trudności, w 1984 roku, ksiądz Antoni Czulak SAC został przeniesionyna stanowisko proboszcza do Ożarowa Mazowieckiego. Jego następcą został ksiądz Eugeniusz Klimiński SAC. Po zdobytym doświadczeniu pracy duszpasterskiej, dnia 1 września 1984 roku podjął obowiązki proboszcza w parafii Św. Józefa w Radomiu. Wprawdzie lokalizacja budującego się kościoła parafialnego pod wezwaniem Królowej Apostołów, przy ulicy Młodzianowskiej 124 – została zatwierdzona w 1983 roku, to jednak kolejny etap pracy znowu zaznaczył się trudnościami w związku wykupieniem wszystkich działek według lokalizacji. Rozpoczęcie budowy nastąpiło 19 maja 1985 r .
 


W 1994 roku na stanowisko proboszcza powrócił Ks. Antoni Czulak, który dokończył bydowę nowego kościoła i wybudował nową plebanię.
Od 2005 roku funkcję proboszcza pełni Ks. Zygmunt Rutkowski SAC, który kończy budowę nowego kościoła na Mazowszanach.

 

ks. Wojciech Jurkowski SAC